200 let Vincenze Pilze

Dvě stě dlouhých let uplynulo od narození významného sochaře Vincenze Pilze. Takové výročí si již nepochybně zaslouží připomenutí. Varnsdorfský rodák, který svým odhodláním a neuvěřitelnou pílí dobyl uměleckou Vídeň, zůstává i po tak dlouhé době téměř neobjeven. Proto chceme jeho jméno více zpopularizovat a co nejvíce připomenout. Letošní podzim možná bude sychravý, což nás nemusí trápit, neboť ho budete moci strávit s Vincenzem Pilzem.

Konference - 19. října 2016

První akce se uskuteční 19. října. V přednáškové aule Vyšší odborné školy a střední školy v Karlově ulici proběhne seminář, na kterém vystoupí odborníci nejen z Čech, ale i Německa a doufáme, že i z hlavního Pilzova působiště Vídně. Z příspěvků jednotlivých účastníků pak připravíme k vydání česko-německý sborník.

Vernisáž výstavy - 1. listopadu 2016

Pokud se bojíte, že by Vás mohla konference nudit, tak se připravte na 1. listopad. V tento den otevřeme slavnostní vernisáží v prostorách Městské knihovny ve Varnsdorfu putovní výstavu, na které se budete moci až do poloviny ledna 2017 snadno a rychle seznámit s životem a dílem Vincenze Pilze. To ale ještě stále není všechno.

Odhalení pomníku - 14. listopadu 2016

V den Pilzova narození 14. listopadu bude slavnostně odhalen jeho pomník od trutnovské sochařky Pauliny Skavové. Projekt 200 let Vincenze Pilze realizuje Městské divadlo Varnsdorf ve spolupráci s Hillersche Villa ze Žitavy. Finančně ho podpořil Euroregion Nisa z Fondu malých projektů v Programu přeshraniční spolupráce Česká republika - Svobodný stát Sasko 2014 - 2020 a Město Varnsdorf.